Nasz klub

Dlaczego karate tradycyjne

Karate tradycyjne to sztuka walki, w której nie używa się broni. Jedynym narzędziem jakie się wykorzystuje jest ciało zawodnika, które musi być sprawne. Wykonywane ćwiczenia polegają na wielokrotnym wykonywaniu określonych ruchów, sekwencji. Dawniej sprawne ciało i perfekcyjne wykonywanie ruchów w walce gwarantowało zwycięstwo w starciu z uzbrojonym wojownikiem. Karate wywodzi się z wysp Okinawy, gdzie przez długi okres historii ówczesna ludność miała zakaz posiadania jakiejkolwiek broni. Za źródło karate tradycyjnego uważa się techniki z Okinawy, zwane Okinawa-te (ręce Okinawy). Karate to nie tylko sztuka walki, ale wspaniały sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego.

Karate tradycyjne najlepiej zdefiniował Sensei Hidetaka Nishiyama, który napisał, że „kara-te w dosłownym tłumaczeniu to „pusta ręka”. Karate najogólniej można uznać za system samoobrony bez użycia broni. Dzisiejsze karate powstało po dogłębnym usystematyzowaniu i racjonalizacji technik. We współczesnym karate tradycyjnym wydzielić możemy trzy kierunki: sztuka, sport i samoobrona, oparte na wykorzystaniu podstawowych technik. Najstarszą historię, sięgającą setek lat wstecz, ma karate jako sztuka samoobrony. Natomiast jako ćwiczenie fizyczne nie ma sobie równych. Jest dynamiczne, wykorzystuje wiele mięśni, gwarantuje symetryczny rozwój całego ciała i poprawę ogólnej sprawności. Dlatego też w Japonii kobiety ćwiczą karate nie tylko ze względu na samoobronę, ale także z uwagi na jego korzystny wpływ na kształtowanie sylwetki.”

Karate tradycyjne to tradycyjna i piękna sztuka samoobrony bez broni. Opiera się w większym stopniu na wykorzystaniu możliwości całego ciała (synchronizacji oddechu, napięcia i rozluźnienia mięśni, dynamice całego ciała) niż siły mięśni rąk i nóg. W zastosowaniach praktycznych liczy się strategia i szybkość reakcji w połączeniu z mocnym duchem walki. Nauczysz się wyczuwać przeciwnika tak, by w efekcie nad nim zapanować. Zamiast przeciwstawiać się jego sile, wykorzystasz jego słabe punkty.

W karate nie można oddzielić od siebie sfery fizycznej i psychicznej - obie łączą się harmonijnie ze sobą. Ćwiczący uzyskuje wiarę w siebie, opanowanie i jasny osąd sytuacji, dzięki czemu ciało reaguje zawsze w należyty sposób. Jeśli korzystamy z technik, jakie daje nam karate tradycyjne, waga i wzrost przeciwnika przestają mieć znaczenie. Karate może nauczyć się każdy, niezależnie od wieku i siły fizycznej. Uprawianie karate sprawia, że pozbywamy się nieprawidłowych nawyków nabytych na skutek trybu życia właściwego współczesnej cywilizacji. Należą do nich wady postawy, upośledzenia aparatu ruchowego i oddechowego, a także zahamowania psychiczne i charakterologiczne. Uprawianie karate wpływa wszechstronnie na kondycję fizyczną: podnosi siłę i elastyczność mięśni, poprawia szybkość, zwinność, koordynację ruchową i wydolność krążenia.

We współczesnym świecie nasyconym stresem, złymi nawykami ruchowymi, zatruciem środowiska coraz więcej ludzi szuka sposobu na zapewnienie sobie minimum aktywności ruchowej dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest oczywistym powiedzenie, że „ruch to życie”. Ale również oczywistym jest, aby zajęcia sportowe odbywały się pod okiem doświadczonych, licencjonowanych instruktorów. Jeżeli pragniesz być aktywnym, silnym, gibkim, skoordynowanym, podnieść parametry układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, to właśnie karate tradycyjne daje Ci te możliwości. Trening można rozpocząć bez względu na wiek, ponieważ trening karate tradycyjnego jest ukierunkowany na użycie całego ciała, a nie tylko pewnych grup mięśni.

Początkujący, krok po kroku budują techniczne podstawy, takie jak postawa ciała, pozycje, dynamika ciała, oddychanie, wyczucie czasu i dystansu. Te solidne podstawy są warunkiem do efektywnej samoobrony i są poziomem wyjściowym do rozpoczęcia treningu zaawansowanego. Po około 3 miesiącach treningu, kiedy techniki nabierają odpowiedniej szybkości i skuteczności, przechodzimy do zajęć przedstawiających zasady użycia sztuki karate, zaawansowane formy wyczucia czasu reakcji, strategii oraz umiejętności panowania nad emocjami w sytuacjach zagrożenia. Po około 9 miesiącach wprowadza się zaawansowane ćwiczenia kata (formy) i kumite (sparing).

Twórca karate tradycyjnego, Gichin Funakoshi, powtarzał, że karate nie jest sztuką agresji. Karate jest wielką sztuką, jest nieskończonym morzem wiedzy, bo praktycznie karate tradycyjne zajmuje się człowiekiem, a w jego poznaniu nie ma ograniczeń. Nie ma ograniczeń w naszym rozwoju i nie ma ograniczeń w tym, czym zajmujemy się w karate tradycyjnym. W centrum jego zainteresowania jest bowiem człowiek. W związku z tym nasze pole działań jest nieograniczone, ale gdzieś ono musi się zacząć. Musi się zacząć od fascynacji. I my próbujemy wyzwalać tą fascynację.

Polski Związek Karate Tradycyjnego