Nasz klub

Konkurencje na zawodach w karate tradycyjnym

W Karate Tradycyjnym wyróżnia się następujące konkurencje  zawodów:

  • Kumite (wolny sparing) indywidualne mężczyzn i kobiet, drużynowe mężczyzn
  • Ko-go kumite (alternatywne kumite) indywidualne mężczyzn i kobiet
  • Kata  (formy) indywidualne i drużynowe, kobiet i mężczyzn
  • En-bu  (demonstracja techniki atak - obrona) mężczyzna / kobieta  i  mężczyzna / mężczyzna
  • Fuku-go  (dwubój złożony z kumite i kata) mężczyzn i kobiet


Jednym z trzech elementów wchodzących w skład karate jest kumite. Jest to walka, w której wykonywane “pustymi rękoma” (nieuzbrojoną dłonią) techniki podstawowe nabierają konkretnego sensu w konfrontacji z rzeczywistym przeciwnikiem. Poprawność i sumienność wykonania technik stanowi podstawę kumite. Nie jest łatwo to sobie uświadomić, zwłaszcza początkującym. Dopiero po pewnym czasie stopniowo przychodzi zrozumienie, że kumite to taki rodzaj walki z przeciwnikiem, który ma na celu służyć wyłącznie własnej ekspresji i samodoskonaleniu. Niezbędne jest zatem podjęcie maksymalnego wysiłku fizycznego i psychicznego, który pozwoliłby utrzymać stałą koncentrację w wykonywaniu każdej techniki z odpowiednią sprawnością i siłą. Celem jest uniemożliwienie  przeciwnikowi  skutecznej  reakcji. Walki indywidualne - kategoria open. Aby zdobyć punkt, zawodnik wykonujący technikę winien zachować prawidłową pozycję, stabilność i zanshin (gotowość do kontynuowania walki, duch walki). Kontakt jest zabroniony. Walki drużynowe i indywidualne rozgrywane się systemem eliminacji prostych, bez repasaży.


Esencją karate są kata (formy). Składają się one z serii skoordynowanych i harmonijnych ruchów, które wykonywane są z zachowaniem ustalonej kolejności i określonego rytmu. Każde kata przedstawia wyimaginowaną walkę z kilkoma przeciwnikami jednocześnie. Defensywne przeznaczenie karate widoczne jest już w samej kolejności ruchów kata, które rozpoczynają się zawsze od pozycji obronnej. Karateka nigdy nie atakuje pierwszy, ani nie wykorzystuje opanowanych technik, stosując przemoc. Każde kata składa się z serii następujących po sobie ruchów, wykonywanych wzdłuż linii zwanej embusen. Ostatni ruch kata powinien wypaść dokładnie w tym samym punkcie, w którym rozpoczęto ćwiczenie.


Fuku-go to dwubój polegający na naprzemiennym rozgrywaniu kata i kumite w ramach jednej konkurencji. Zawodnicy równolegle prezentują formę kata o nazwie Kitei. Schemat rozgrywek eliminacyjnych jest zawsze tak ułożony, by w finale rozgrywane było  kumite.


En-bu - walka choreograficznie ułożona. Czas trwania wynosi 55-65 sekund. Rozgrywana w parach: mężczyzna-mężczyzna, mężczyzna-kobieta. Oceniana systemem punktowym, podobnie jak  kata.

Polski Związek Karate Tradycyjnego